Print side | Luk vindue

Menu baseret på pivottabel

Udskrevet fra: Dansk Regneark Forum
Kategori: Hjælp til regneark.
Forum navn: Generelt
Forum beskrivelse: Hjælp til generel daglig brug af programmet Excel
Web-adresse: https://forum.excel-regneark.dk/forum_posts.asp?TID=1903
Udskrevet den: 04.Mar.2025 kl. 18:06


Emne: Menu baseret på pivottabel
Besked fra: Mboen
Emne: Menu baseret på pivottabel
Posteringsdato: 10.Dec.2014 kl. 12:55
Hej

Jeg står med det problem, at jeg trækker et kæmpe data ark ned, fra en ekstern hjemmesiden, hvor alt er sat op i pivottabel. Jeg skal på baggrund af denne data, lave en form for menu, hvor man kan vælge/krydse nogle emner af, som så automatisk bliver trukket over i et andet ark og som så kan bruges som en slags rapport.

Mit spørgsmål er om det er muligt, at oprette en form for menu, baseret på pivottabellen. Der er mange forskellige kategorier og alle de her kategorier/emner, skulle så indgå i denne menu. Altså det skal være sådan, at jeg under f.eks. "land" kan vælge f.eks. Danmark og under "Model type", kan vælge en specifik model type og den data, som kun har med de to kategorier at gøre, bliver så automatisk trukket over i et tredje ark.

Grunden til at jeg skal have lavet sådan en menu er, at det data, jeg trækker ud fra den ekstern hjemmeside er så omfattende og uoverskueligt og derfor skal der gøre meget mere enkelt, at kunne sorter den data ud, som man lige står og skulle bruge. Hver måned bliver dataen opdateret og der skal derfor være muligt, at opdatere arket, med data fra den eksterne hjemmeside og hvor "menuen" jeg skal have oprette, stadig virker.

Jeg håber at min forklaring giver en lille smule mening og at der er nogle, som kan hjælpe mig videre



Svar:
Besked fra: Allan
Posteringsdato: 11.Dec.2014 kl. 11:15
Hej Mboen,
 
Jeg vil starte med at skrive, at jeg ikke er 100 meter mester i Excel for Mac, men jeg tror nu at funktionerne er nogenlunde de samme.
 
Vedr. selve menuen:
Kender du 'Slicers', eller 'Udsnitsværktøj' som man kalder det på dansk?
Hvis du har gemt din fil som et af de nye filformater (xlsx, xlsm, osv) bliver menuen aktiveret, så du kan bruge funktionen.
Klik på din Pivot og klik derefter på båndet 'Analyser' eller båndet 'Indsæt', her finder du Udsnitsværktøjet.
 
Udsnitsværktøjet laver en klikbar menu, som kan opsættes meget hurtigt og nemt.
Læs evt. lidt mere om Udsnitsværktøjet (eller Slicers) her: https://support.office.com/en-us/article/Use-slicers-to-filter-PivotTable-data-249f966b-a9d5-4b0f-b31a-12651785d29d" rel="nofollow - https://support.office.com/en-us/article/Use-slicers-to-filter-PivotTable-data-249f966b-a9d5-4b0f-b31a-12651785d29d
 
//Allan
 


Besked fra: Mboen
Posteringsdato: 15.Dec.2014 kl. 13:54
Hej Allan

Mange tak for hjælpen. Det virker! Var dog nød til at have fat i en windows computer, da slicers ikke er udviklet til mac. Igen, mange tak for hjælpen :)

Hilsen Mikkel


Besked fra: Allan
Posteringsdato: 15.Dec.2014 kl. 14:07
Velbekomme Mikkel og tak fordi du meldte tilbage Thumbs Up
 
//Allan



Print side | Luk vindue